Co-curricular & Extra Curricular Activities

Cultural Association

For this academic year miss. Rupali Patil was elected President of the Association. The team of our college won GENERAL CHAMPIONSHIP inthe Youth Festival organised by S.R.T.M.U.NANDED and Nutan Mahavvidyalaya, Selu.18 prizes in different events is a record in the history of the college.10 students were selected for Inter University Competition INDRADHANUSHYA.Our students are also successful in various State level competitions.

The performance of our students was highly appreciated by all the delegates who participated in 05 National Conferences organised by the college.

Awards

  • Prerana Youth Festival 2009-10 – Selu – Parbhani:
Sr. No. Name of the Student / Group Name Event Medal/ Position Level
01 Folkdance Lezim First University
02 Rupali Patil Classical Dance Gold University
03 Tejas Dhumal Tabala (Solo) Gold State & National
04 Devotional Song Devotional Song Second University
05 Group Song Ballad Second University
06 Religious Song Bharud Second University
07 Pratiksha Rajemane Dance (Lavani) Second University
08 Tejas Dhumal Tabala (Solo) Second University
09 Folksong Folksong Third University
10 Group Song Qualli Third University
11 Group Song Group Song Third University
12 Sharad Khandade One Act Play Third University
13 Farukh Madari Elocution Third University
14 Dinesh Lokhande Rangoli Third University
15 Dinesh Lokhande Cartooning Third University
16 Dinesh Lokhande Posters Third University
17 Kamal Gulave Gazal (Singing) Third University
18 Swarup Kale Harmonium Third University
19 Shivaji Chamalkar Classical Singing Third University
20 Ten Students of the college were selected for inter university competitions.
  • Nanded Yahwant Youth Festival 2010-11 (Runner Up):
Sr. No. Name of the Student / Group Name Event Medal/ Position Level
01 Group Song Group Song First University
02 Group Dance Folkdance First University
03 Balaji Sul Mimicry Gold University
04 Sushil Suryawanshi Poetry Recitation Gold University
05 Pratiksha Rajemane Dance (Lavani) Gold University
06 Group Song Western Song Second University
07 Group Song Ballad Second University
08 Group Song Qualli Second University
09 Group Acting Mimicry/Mime Second University
10 Sushil Suryawanshi Elocution Silver University
11 Lalasaheb Kale Painting(Landscape) Silver University
12 Dinesh Lokhande Clay Modeling Silver University
13 Shital Chinchole,Sushil Suryawanshi Debate Third University
14 Rupali Patil Classical Dance Bronze University
15 02 Students were selected for state and national level Youth Festival Balaji Sul & Dinesh Lokhande. (State & National)
  • 2011-12 Dharmabad Youth Festival (Championship):
Sr. No. Name of the Student / Group Name Event Medal/ Position Level
01 Group Dance Folkdance First National
02 Group Dance Folkdance First State
03 Tabala Tabala First State
04 Group Dance Folkdance First University
05 Group Song Folksong First University
06 Balaji Sul Mimicry Gold University
07 Tejas Dhumal Tabala Gold University
08 Pratiksha Rajemane Dance (Lavani) Gold University
09 Sonali Javane Story Telling Gold University
10 Group Singing Ballad Second University
11 Balaji Sul Mimicry Silver State & National
12 Shivaji Chamankar Classical Singing Silver University
13 Shivaji Chamankar Classical Singing Bronze State
14 Sharad Khandade One Act Play Bronze University
15 Sharad Khandade The best director Bronze University
16 Dinesh Lokhande Clay Modeling Bronze University
17 Dinehs Lokhande Photography Bronze University
18 Balaji Sul Elocution Bronze University
19 Balaji Sul Story Telling Bronze University
20 Group Singing Qualli Bronze University
21 Suraj Sabale Dholki Bronze National
22 Asavari Selmohekar Flute Playing - State
23 Pratiksha Rajemane Classical Dance - State
24 Rahul Ghodake Western Singing - University
25 Tejas Dhumal Tabala - University
26 Folk orchestra Folk orchestra - University
  • (Selu) Surbhi Youth Festival 2012-13:
Sr. No. Name of the Student / Group Name Event Medal/ Position Level
01 Group Dance Folkdance First Inter College
02 Group Song Qualli First Inter College
03 Group Song Folksong First Inter College
04 Group Event Folk orchestra First Inter College
05 Group Song Bhajan First Inter College
06 Group Song Indian Group Song First Inter College
07 Group Event One Act Play First Inter College
08 Priyanka Bembade Classical Song First Inter College
09 Sul Balaji Best Director Gold Inter College
10 Sul Balaji Mimicry Gold Inter College
11 Smatish Joshi Best Actor Gold Inter College
12 Sushil  Suryawanshi Poetry Recitation Gold Inter College
13 Sushil  Suryawanshi Oratory Gold Inter College
14 Shital Chinchole Best Actress Gold Inter College
15 Sonali Jawale Story Telling Gold Inter College
16 Sul Balaji Mimicry Gold West Zone
17 Group Song Ballad Second Inter College
18 Group Song Western Song Second Inter College
19 Group Event Skit Second Inter College
20 Group Event Gondhal Second Inter College
21 Annasaheb Shitole Photography Silver Inter College
22 Sul Balaji Mimicry Silver National Youth Festival
23 Sul Balaji Mimicry Silver Inter University
24 Group Event Debate Third Inter College
25 Group Event Folk orchestra Bronze Inter University
26 Group Event Folk Dance Bronze Inter University
27 Sushil Suryawanshi Oratory Bronze Inter University
28 13 Students of the college were selected for State Level Inter-University Competitions. (Indradhanushya)
29 02 Students of the college were selected for Inter University West Zone Youth Festival.
30 01 Student of the college was selected for National Inter University Youth Festival.